wtorek, 21 lipca 2015

1 część serii "Selekcja" czyli "Rywalki" Kiery Cass
" Zaczęły się Eliminacje, czyli wielki konkurs. Jego zwyciężczyni zostanie żoną przystojnego księcia, a w przyszłości władczynią Illei. Dla trzydziestu pięciu kandydatek, wybranych z terenów całego królestwa, Eliminacje to także nadzieja na lepsze życie. Na życie, w którym nikt nie jest głodny, a każda dziewczyna może choć przez chwilę poczuć się jak księżniczka. Niezależnie od jej pochodzenia... Ami jest piątką, należy do kasty artystów. jako jedyna z grona wybranych nie chciała trafić do pałacu. Dla niej udział w Eliminacjach to koszmar. Oznacza konieczność rozstania się z Aspenem - jej sekretną miłością - i opuszczenie domu. A wszystko po to, by wziąć udział w morderczym wyścigu o koronę, której Ami wcale nie pragnie. Jednak gdy spotyka Maxona, który naprawdę przypomina księcia z bajki, dziewczyna zaczyna zadawać sobie pytanie, czy naprawdę chce za wszelką cenę porzucić pałac. Być może życie o jakim marzyła, wcale nie jest lepsze niż to, którego nawet nie chciała sobie wyobrazić. "


" Czasem, aby coś ukryć, najlepiej robić to na oczach wszystkich "

"Rywalki " same w sobie nie są wielkim dziełem literackim. Są mocno przewidywalne. Więc dlaczego zaliczam tą książkę do moich ulubionych? Ponieważ książka sama w sobie jest olśniewająca, cudowna i wciągająca (mam nadzieję, że jedno drugiemu nie zaprzecza :D). Czytałam ją z zapartym tchem i nie mogłam się oderwać! Doszło do tego, że potrafiłam myśleć o niej w szkole na lekcjach, i podczas nauki w domu! Mimo to, że "Rywalki" nie są jakimś wielkim odkryciem literackim tzn. książka nie jest niczym nowatorskim, z czym nie spotkamy się w żadnej innej książce, ale ma w sobie "TO COŚ" co sprawia, że nie można się tak po prostu oderwać od lektury. Ale nie pomyślcie sobie tylko, że ta książka nie ma żadnych wad! O nie! Książka ma wady, jest ich sporo, ale nie są istotne w porównaniu do całej powieści, która jak już pisałam urzekła mnie.Ami jest piątką i należy do artystów. Jej cała rodzina jest dobra w malunku lub śpiewie, oprócz najmłodszego członka rodziny- Geralda, który jeszcze nie odnalazł swojego talentu. Ami często śpiewa na przeróżnych wydarzeniach okolicznościowych wraz ze swoją Mamą. Mama namawia Ami do udziału w eliminacjach, i po jakimś czasie jej się udaje, ale Ami nie jest z tego powodu wcale zadowolona. W końcu zgłasza się do konkursu. Kiedy okazuje się, że zostaje wybrana, nie może w to uwierzyć. Ona i jej rodzina są w szoku. Kiedy stoi na placu żegnając swoją rodzinę i przyjaciół, dochodzi do niej, że jest jedyną kandydatką, która nie chce poślubić Maxona i w przyszłości zostać królową.
Dla Ami to wielka męczarnia zostawiać swojego ukochanego Aspena, z którym planowała swoje dalsze życie, a teraz musi się zmierzyć z eliminacjami i wyjechać na dwór królewski. Jej podejście się zmienia, kiedy poznaje księcia Maxona.
Do tej chwili tkwiła w przekonaniu, że Maxon to sztywny i nudny chłopak, ale okazuje się, że bardzo się co do niego myliła.

” Ty sobie nie dajesz rady z płaczącymi kobietami, a ja nie radzę ze spacerami u boku księcia ”

O rywalkach słyszałam już od czasów Amerykańskiej premiery. Od razu wiedziałam, że kiedy tylko ukaże się w Polsce, to od razu ją kupię. Śmiem twierdzić, że "Rywalki" zyskały swój wielki rozgłos dzięki okładce, która nie oszukujmy się jest nieziemska *.*♥. Niestety często bywa tak, że piękna okładka odbiega od książki i okładka jest fantastyczna, a treść nudna. Ku mojemu szczęściu, przy tej książce moje obawy nie okazały się słuszne.” Jeśli twoje życie naprawdę stanęło na głowie, to znaczy, że ona musi gdzieś tu być. Prawdziwa miłość zwykle jest okropnie niewygodna ”

Akcja książki jest płynna i spójna. Autorka pokazuje nam życie księżniczki, ale i konflikty historyczne i terytorialne. Na pałac napadają rebelianci, którzy sporo mieszają w toczącej się akcji książki. Nie mogę zapomnieć, aby wspomnieć o tym, że ... każda osoba, która przeczyta "Rywalki" zacznie uwielbiać Maxona, który jest cudowny♥. Autorka świetnie do wykreowała. Opisała jego uczucie, które zrodziło się z przyjaźni do Ami do czegoś znacznie większego. Maxon to nadzwyczajnie uroczy bohater.Podsumowując "Rywalki" to książka typowo dla dziewczyn, w której możemy poznać bajkowe życie połączone z brutalną rzeczywistością. Mimo przewidywalności polecam ją każdej dziewczynie, która chce poznać właśnie takie życie.

Tytuł polskiego wydania: Rywalki
Oryginalny tytuł: Selection
Autor: Kiera Cass
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 5.02.2014
Numer ISBN: 9788376861289
Liczba stron: 333
Cena z okładki: 37,90 zł

Moja ocena: 10/10
(Mimo wszystko :D)

RECENZJĘ NAPISAŁA; JULIET♥ A wy co sądzicie o Rywalkach?

Napiszcie swoją opinię w komentarzach, a ja z chęcią z wami podyskutuję :):*.

10 komentarzy

 1. Czytałam, czytałam i podobała mi się. Ja jestem bardziej w "team Maxon" bo Aspen trochę mnie wkurzał:D

  gabxreadsbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak samo jak ja. Uwielbiam Maxona, wspaniale wykreowany bohater :) /Juliet

   Usuń
 2. Trudno się nie zachwycać tą książką. Jest wspaniała!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się :) Nie bez powodu jest tak popularna :) /Juliet

   Usuń
 3. Pierwsza część czeka na półce, a ja nadal nie sięgnęłam po nią... Wypadałoby w końcu ponadrabiać zaległości. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie! To jest jedna z tych książek, które koniecznie trzeba przeczytać :) /Juliet

   Usuń
 4. Niestety nie jestem w posiadaniu, a bardzo chciałabym ją przeczytać ;/.

  Zapraszam serdecznie do siebie ;)

  - world-chinese-rat.blogspot.com/ -

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę warto sięgnąć po "Rywalki" :) /Juliet

   Usuń
 5. Rywalki to bardzo urocza i wciągająca książka. Właśnie sobie w ten sposób przypomniałam ze czas zabrać się za Jedyną :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahah :D Ja właśnie sobie przypomniałam, że czas na "Następczynie" :D. /Juliet

   Usuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Devon.