sobota, 1 sierpnia 2015

"Zostań, jeśli kochasz" Gayle Forman


 "Mia straciła wszystko. Czy miłość pokona śmierć?
Po tragicznym wypadku, w którym zginęli jej najbliźsi, Mia trwa w stanie dziwnego zawieszenia. Musi podjąć decyzję, czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. Próbując rozstrzygnąć ten dylemat, wspomina dotychczasowe życie." (opis wydawcy)Książkę tę czytało mi się dość szybko, chociaż daje ona sporo do myślenia. Przede wszystkim pokazała mi ona, jak ważna jest rodzina, i jak ciężko wrócić do normalności po jej stracie. Nie mam pojęcia, co zrobiłabym na miejscu głównej bohaterki. Bo była ona całkiem zwyczajną dziewczyną- uwielbiała grę na wiolonczeli, miała kochających rodziców, młodszego brata, chłopaka Adama- gdy nagle jeden wypadek spowodował, że wszystko co znała i kochała, zniknęło. Czy więc po stracie bliskich jej osób jej życie nadal miało jakikolwiek sens? Czy miała po co wracać do żywych? Właśnie przed takim dylematem stawała Mia, patrząc na swoje bezwładne ciało leżące na łóżku w szpitalnej sali. Bo mimo że jej chłopak nadal żył, to wraz ze śmiercią rodziców i brata całe jej życie zmieniło się bezpowrotnie.  
"Zostań, jeśli kochasz" nie jest książką łatwą. Niejednokrotnie podczas jej czytania można płakać ze wzruszenia, a także śmiać się, gdy Mia wspomina swoje dotychczasowe przeżycia. Wiele rzeczy można także uświadomić sobie podczas lektury. Że powinno doceniać się rodzinę i wsparcie, jakie nam daje. Że czasami trzeba stawać przed bardzo ważnymi wyborami. Że są rzeczy ważne i ważniejsze i czasami ciężko się zorientować, która z nich należy do tych ważniejszych. Autorka ma lekkie pióro, bez problemu potrafi za pomocą słów wykreować w naszej głowie obraz opisywanej sytuacji, zręcznie posługuje się posczególnymi zwrotami, co sprawia, że książka wciąga.Podsumowując, "Zostań, jeśli kochasz" polecam każdemu, kto szuka książki krótkiej, acz niebanalnej i dającej do myślenia. Ja zdecydowanie się na niej nie zawiodłam. Jest tak krótka, że właściwie nie może ona zostać nazwana pełnoprawną powieścią, ale odpowiednio długa, by móc zrozumieć motywy i zachowania głównej bohaterki. 

Tytuł polskiego wydania: Zostań, jeśli kochasz
Tytuł angielskiego wydania: If I stay
Autor: Gayle Forman
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 10 września 2014
Numer ISBN: 9788310127907

Liczba stron: 248
Cena z okładki: 24, 90 zł


Moja ocena: 8/10


RECENZJĘ NAPISAŁA: CLAUDIE :) 8 komentarzy

 1. Ta książka dla mnie była całkiem okay, nie powaliła mnie, ale nie była też gniotem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się bardzo podobała, ale ile ludzi, tyle opinii :) /Claudie

   Usuń
 2. Czytałam tę książkę i niestety była ona dla mnie trochę nudna. Może dlatego, że wcześniej obejrzałam ekranizację i wiedziałam, co się wydarzy.
  http://alejaczytelnika.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety zbyt wiele akcji to w niej nie ma, najwięcej jest różnorakich refleksji, ale co kto lubi :) Ja ekranizację obejrzałam już po przeczytaniu książki i może dobrze zrobiłam :P /Claudie

   Usuń
 3. Pamiętam że film mi się podobał i miałam ta książkę kupić w te wakacje ale tak jakoś nie wyszło. Kiedyś na pewno do mnie przywedruje :)
  Buziaki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że stanie się to jak najszybciej, bo naprawdę warto przeczytać :) /Claudie

   Usuń
 4. Czytałam książkę dosyć nie dawno i bardzo mi się podobała :D
  Zgadzam się z Twoją recenzją
  Pozdrawiam :*
  Cynamonkatiebooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się że mamy podobne odczucia na jej temat :) /Claudie

   Usuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Devon.