sobota, 4 lipca 2015

"Więzień labiryntu" Jamesa Dashnera- Recenzja Claudie

Książkowy opis: „Kiedy Thomas budzi się w ciemnej windzie, jedyną rzeczą jaką pamięta jest jego imię. Jakby ktoś wymazał mu wszystkie wspomnienia. Kiedy drzwi się otwierają , jego oczom ukazuje się grupa nastoletnich chłopców, która wita go w Strefie- otwartej przestrzeni otoczonej wielkimi murami, która znajduje się w samym centrum wielkiego i przerażającego Labiryntu (…)”


„Burza emocji rozrywała mu wnętrzności; chciał krzyczeć, zbierało mu się na płacz i wymioty. Chóralne głosy ucichły, kiedy wyciągano go z ciemnego kontenera i ktoś do niego przemówił. Wiedział, że nigdy nie zapomni tych słów.
-Miło cię poznać, sztamaku- powiedział chłopak- Witaj w Strefie.”


Moje wrażenia: 
Moim zdaniem książka ta jest doskonałym rozpoczęciem trylogii. Niebanalna, rozbudzająca wyobraźnię, czyta się ją szybko i przyjemnie, chociaż momentami zmusza do zastanowienia. Nie potrafię znaleźć w niej ani jednej wady, nawet gdybym chciała. Nie ukrywam, że „Więzień labiryntu” należy do moich ulubionych książek. Jedna z najlepszych powieści, jakie czytałam.

Świat przedstawionyMiejscem, w którym rozgrywa się zdecydowana większość akcji książki, jest Strefa położona w samym środku ogromnego Labiryntu, do którego niejednokrotnie w ciągu powieści wyruszają bohaterowie w poszukiwaniu wyjścia z pułapki, w jakiej się znaleźli.

Bohaterowie: Głównym bohaterem książki jest szesnastoletni Thomas. Po przybyciu do Labiryntu jest zdezorientowany, nie ma pojęcia, co się z nim stało. W poznaniu otoczenia, w jakim się znalazł, pomaga mu sympatyczny Chuck, z którym Thomas szybko się zaprzyjaźnia. Oprócz niego poznaje również rudowłosego Newta, który również szybko staje się jego kumplem, Zwiadowcę Minho o ciętym języku, przywódcę Streferów Alby'ego, Teresę, która jest jedną wielką zagadką, oraz wielu innych, mniej znaczących bohaterów.

Styl autora: Niezaprzeczalną zaletą książki jest slang, którym posługują się bohaterowie. Jego zrozumienie może zająć kilka rozdziałów, ale nadaje powieści charakter i pozwala jeszcze łatwiej wprowadzić się w jej świat. Panu Dashnerowi należą się brawa za tak oryginalny pomysł! Oprócz tego styl autora jest lekki i przyjemny w odbiorze. 

Podsumowanie: Książkę tę polecam nie tylko wielbicielom fantastyki i science fiction, ale również osobom, które w książkach szukają oryginalności i akcji biegnącej tak szybko, że wręcz nie nadąża się z przewracaniem kolejnych kartek. 

Tytuł polskiego wydania: Więzień labiryntu
Tytuł angielskiego wydania: The Maze Runner
Autor: James Dashner
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania w Polsce: 6 listopada 2011
Numer ISBN: 978-83-61386-52-0
Liczba stron: 421
Cena z okładki: 39,90 zł


Moja ocena: 10/10

Recenzję napisała Claudie :) 

6 komentarzy

 1. mi książka bardzo się podobała, choć spodziewałam się czegoś lepszego. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę? Ja po obejrzeniu filmu byłam jej bardzo ciekawa (nie miałam pojęcia, czego się spodziewać) i zdecydowanie mnie nie zawiodła :) Właściwie mogę powiedzieć, że to najlepsza część z całej trylogii /Claudie

   Usuń
 2. W takim razie, skoro polecasz muszę w końcu się po nią ruszyć! :) Niestety książek do czytania mam co raz więcej :(
  Victoria
  http://czytelniczemysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze raz serdecznie polecam :) Czeka cię fantastyczna książkowa przygoda wraz ze Streferami :)
   Znam to uczucie, moja sterta również stale rośnie :( Już sama nie wiem co mam czytać, tyle tego jest! :) /Claudie

   Usuń
 3. Czytałam tą książkę już bardzo dawno, a nadal jestem nią zachwycona. Jest naprawdę świetna, tak samo jak cała trylogia ;)
  http://alejaczytelnika.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że jest ktoś kto tak samo jak ja kocha tę trylogię :) /Claudie

   Usuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Devon.